Megkongatták a vészharangokat a hazai és a külföldi turisták számára a legfőbb Békés megyei vonzerőt jelentő házi disznótorok felett.
— Úgy tudjuk, olyan kormányrendelet készül, amelyet, ha betartunk, jövőre nem lehet már kóstolót adni a házi disznóvágások kiváló termékeiből, s az Unió is további szigorításokat tervez a területen. Békésben ez talán még nagyobb csapást jelenthet, mint az ország más tájain, hiszen a kolbászfesztiválnak köszönhetően sokan csak azért jönnek a megyébe, hogy vásároljanak az igazi csabai házi kolbászból, vagy részt vegyenek egy falusi disznótoron — nyilatkozta lapunknak Frankó Pál, a Békés Megye Falusi Turizmusáért Egyesület elnöke.
A megyénket különösen kedvezőtlenül érintő változtatásokkal szemben több szervezet hallatta már a hangját, tiltakozott például a Békés Megye Falusi Turizmusáért Egyesület elnöke, Frankó Pál. Erdős Norbert, Békés és térsége országgyűlési képviselője pedig Bacsó Péter Tanú című filmjét idézve „Hogy öljük meg a Dezsőt, avagy újra divatba jön a fekete disznóvágás?” címmel írásban fordult az agrárminiszterhez.
A kommunizmus legcsúnyább időszaka térne vissza
A politikus úgy vélekedett, hogy a kommunizmus legcsúnyább időszakát hozná vissza, ha a gazdákat súlyosan károsító intézkedéseket bevezetnék. A témában feltett kérdései egyelőre válaszra várnak.
A jósolt változások viszont egyértelmű mélyütést jelenthetnek megyénkre nézve. A Csabai kolbász hírnevének ugyanis kifejezetten jót tett, hogy a kistermelők törvényesen is árulhatnak kolbászt. A Csabai Kolbászklub több tagja is belevágott a gyártásba, a portéka iránt nagy a kereslet az országban és külföldről is, köszönhetően elsősorban a kolbászfesztiválnak.
— Hatósági állatorvosi engedélyünk van, ezt évente meg kell újítani. Mindez igazolja, hogy a szükséges élelmiszer-biztonsági előírásoknak megfelelünk, a helyiségeink, berendezéseink alkalmasak — mondta Bagdi László, a kolbászklub tagja. Egy-egy kistermelő hetente 50 kiló kolbászt értékesíthet, egyre többen termelnek a piacra.
A kolbászklubosok elmondták: a hagyomány, a magyar sajátosságok továbbélése miatt fontos, hogy az Unióban se korlátozzák a házi disznóvágásokat. Emellett a mai munkanélküliségben, szegénységben sok családnál a felnevelt és levágott hízó adja az éves húsfogyasztás javát. Ha a házi disznótornál is fizetni kellene az állatorvosi vizsgálatért, illetve csak EU-s vágóhídon lehetne leölni a sertést, az nagyon sokba kerülne a családoknak.
Az országos főállatorvos helyettese szerint téves információk láttak napvilágot
— Jövőre sem szűnnek meg a házi disznóvágások, a téves információkat több jogszabály, illetve elképzelés összemosása okozza — cáfolta a híreszteléseket lapunknak dr. Kocsner Tibor, az országos főállatorvos helyettese. Mint mondta, nincs szó a higiénés viszonyok szigorításáról sem. Hazánkban elvileg már hosszú évek óta nem lehet a házi disznóvágás termékeiből kóstoltatni, hiszen az közfogyasztásnak minősül. A közfogyasztáshoz viszont az állatot a jogszabályoknak megfelelő vágóhídon kellene levágni, ahol előbb állatorvos is megvizsgálja a disznót vagy a marhát. A szabály a sertésen kívül ugyanis a kérődzőkre is vonatkozik.
Ahhoz egyébként, hogy valaki a piacon is árulhassa jóféle házi kolbászát, kistermelői igazolványra van szükség, s egy hatósági állatorvosnak minden évben ellenőriznie kell a gazdaságát, ahol normál higiénés viszonyokat kell teremteni. Ezek az előírások jövőre sem változnak. Megszüntethetik ugyanakkor a falusi vendéglátás adókedvezményét, s készül egy, az EU élelmiszer-jogrendszerét magyarázó ajánlási rendszer. Ezek egyike sem érinti a disznóvágást, még ha gyakran szóba kerülnek is a torok kapcsán.
A skandinávokkal csatázunk az Európai Unióban
A skandináv országok az Európai Unió számára a közelmúltban azt javasolták, hogy módosítsák az állatok leölésével kapcsolatos szabályozást. Elképzelésük szerint például a sertéseket még a házi torokon is csak szakképzett, írásokkal rendelkező böllérek vághatnák le. Az északiak terve a németek és közép-kelet-európai államok, köztük hazánk ellenvéleménye miatt zátonyra futhat. Az ügyben később várható döntés, de a magyar álláspont tűnik befutónak. (beol.hu)
Kommentáld!